Wyniki         Foto  z  zawodów

Puchar Świata w castingu.

W dniach 13 – 15 maja 2010 r. w miejscowości Lenzing położonej nad największym wewnętrznym jeziorem Austrii – Attersee, odbyły się trzecie zawody Pucharu Świata w castingu. Zawody zgromadziły 66 zawodników z 7 krajów, w tym pierwsze drużyny aktualnych mistrzów świata w kategoriach mężczyzn i kobiet tj. Czechów i Niemek. Polski Związek Wędkarski reprezentowany był przez drużynę brązowych medalistek ostatnich mistrzostw świata w składzie Magdalena Kuza (okręg Kielce) i Natalia Pecyna (okreg Bydgoszcz) oraz dwie dwuosobowe drużyny mężczyzn w składzie: Marek Noga (Katowice) i Jacek Kuza (Kielce) oraz Paweł Stopa (Zamość) i Mariusz Janik (Kielce).
                Zawody zostały rozegrane w 5-boju w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej. Nowością było przeprowadzenie ich według nowego, obowiązującego od 1 stycznia 2010 r. regulaminu. Najważniejsze zmiany dotyczyły: wprowadzenia w skishu muchowym plandek o wymiarach 1 x 9 m rozkładanych przed tarczami, których dotknięcie w czasie międzywymachów podczas rzutów "suchych" karane było zerową punktacją w rzucie, do którego te międzywymachy miały doprowadzić oraz wprowadzenia kolorowych przyponów strzałowych o średnicy 0,25 mm w rzucie na odległość jednorącz ciężarkiem o wadze 7,5 grama. Najlepiej sprawdziła się ta ostatnia nowość. Okazało się bowiem, że przypony oprócz ryzyka urwania ciężarka (w czasie zawodów na ponad 200 oddanych rzutów urwany został tylko jeden ciężarek), wyeliminowały również konieczność przewiązywania ciężarków po każdym rzucie, co było dotychczas powszechną praktyką. Dzięki temu skróceniu uległ czas rozgrywania odległości spinningowej.
            Duży sukces w zawodach odniosła drużyna naszych medalistek mistrzostw świata, która zajęła II miejsce. Nasze zawodniczki pokonały m. in. drużynę mistrzyń świata Niemek, w których składzie startowała najlepsza zawodniczka w historii światowego castingu – Jana Maisel. Polki przegrały natomiast z wicemistrzyniami świata – Czeszkami. Polki zajęły też wysokie miejsca w klasyfikacji indywidualnej. Magda Kuza była V (432, 685 pkt), a Natalia Pecyna VI (432, 435 pkt). Zwyciężyła niezawodna Jana Maisel (477,49 pkt).
            W kategorii mężczyzn, w nietypowej klasyfikacji drużyn dwuosobowych (na mistrzostwach świata mężczyźni rywalizują w składach czteroosobowych) lepsze tj. VII miejsce zajęła drużyna składająca się z dwóch bardziej doświadczonych zawodników (M. Noga i J. Kuza). Druga polska drużyna zajęła XIV miejsce, choć startujący w niej najmłodszy Paweł Stopa uzyskał najlepszy z naszych wynik indywidualny. Zajął on bowiem VI miejsce w klasyfikacji indywidualnej z dobrym wynikiem 498,375 pkt. Dobre VIII miejsce w 5-boju zajął też Marek Noga (496,22 pkt). W klasyfikacji indywidualnej 5-boju zwyciężył aktualny mistrz świata Jan Luxa z Czech wynikiem 516,465 pkt.
            W poszczególnych konkurencjach nasi zawodnicy osiągali jeszcze lepsze rezultaty.
            Najlepszy i spodziewany wynik osiągnęła dwukrotna mistrzyni świata kobiet w rzucie na odległość ciężarkiem 7,5 grama (Kraków`2008 i Czeskie Budziejowice`2009) – 17-letnia Magda Kuza. Rzucając w niemal bezwietrznych warunkach poprawiała się w każdym kolejnym rzucie uzyskując kolejno: 60,04 metra, 63,82 metra i 65,55 m, co dało jej wygraną przed Janą Maisel i jest dobrym prognostykiem przed tegorocznym mistrzostwami świata juniorek i kobiet.
            Bardzo dobre II miejsca w arenbergu i skishu spinningowym zajęli Marek Noga (100 pkt), Paweł Stopa (100pkt) i Natalia Pecyna (95 pkt). Natalia była też III w skishu muchowym (95 pkt).
            Nie obronił swojego prowadzenia w łącznej klasyfikacji Pucharu Świata po dwóch eliminacjach (Sztokholm – marzec 2010 i Tobago – kwiecień 2010) Damian Grzywotz reprezentujący na zawodach w Lenzing okręg Poznań. Zajął on bowiem w Austrii XXIV m., nie zdobył punktów pucharowych i spadł na V pozycję. Wyprzedzają go bracia  Josef i Jan Luxa z Czech oraz Niemcy Jens Nagel i Henz Maire Hensge. Damian zachował jednak szanse na wysokie końcowe miejsce, ponieważ do rozegrania pozostały jeszcze dwie eliminacje Pucharu Świata (Berlin – czerwiec i Zurich – sierpień 2010).