21 Międzynarodowe Zawody Halowe
w Busku Zdroju
26 marzec 2011 r.


FOTKI
               WYNIKI

Wędkarski „biathlon” w Hali Sportowej w Busku.
W dniu 26 marca 2011 r. w hali PMOS w Busku-Zdroju odbył się XXI Ogólnopolski Turniej Halowy w Castingu (wędkarstwie rzutowym) o Puchar Prezesa Okręgu PZW w Kielcach, organizowany przez Koło PZW w Busku-Zdroju i Okręg PZW w Kielcach.
W zawodach wystartowało 77 zawodników (w tym 55 młodzieży do 18 lat) we wszystkich kategoriach (tj. seniorzy, kobiety, juniorzy, juniorki i kadeci do 14 lat) z 9 okręgów PZW (Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Poznań, Tarnobrzeg, Warszawa i Zamość) i z czeskiego okręgu Ostrawa. Zawody przeprowadziło 14 sędziów z Buska, Brodów Iłżeckich, Kielc, Katowic, Lublina, Białegostoku, Zamościa), pod komendą sędziego klasy krajowej Zenona Kwietnia. Turniej zaszczycili swą obecnością: Wiceprezes Okręgu PZW w Kielcach Aleksander Janyst, Dyrektor Biura ZO PZW Kielce Czesław Grychowski, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, Prezes Koła PZW w Busku-Zdroju Czesław Kowalczyk.

Burmistrz Waldemar Sikora i Prezes Aleksander Janyst w czasie porannego otwarcia Turnieju.
W zawodach, ze względu na rozmiary buskiej hali, rywalizowano tylko w konkurencjach polegających na rzutach do celu techniką muchową, spinningową i multiplikatorową (dwie spinningowe - arenberg i skish spinningowy, jedna muchowa - skish muchowy i jedna multiplikatorowa - skish multi). We wszystkich tych konkurencjach maksymalny możliwy do uzyskania wynik wynosi 100 pkt. Wyniki takie uzyskało tylko czterech zawodników; Jana Bronckowa z Ostrawy i Oliwia Mośko z Katowic w arenbergu, Jacek Kuza z Buska w skishu muchowym i Marek Noga z Katowic w skishu spinningowym. Bardzo wysoki wynik 95 pkt. w skishu multi uzyskał Jan Kita z Brodów Iłżeckich, co dało mu zwycięstwo w tej najtrudniejszej docelowej konkurencji castingu.


Maciek Kuza z Buska w czasie skisha muchowego.
O końcowej klasyfikacji decydowały łączne wyniki we wszystkich trzech konkurencjach, ale wyłoniono też zwycięzców w najciekawszej konkurencji spinningowej, tj. rzutach do tarczy arenberga oraz w sprintcastingu, będącym  połączeniem rzutów do tarczy z biegiem na dystansie ok. 1000 m. + karne rundy za „pudła”, wzorowanym na narciarskim biathlonie. Ta ostatnia, bardzo dynamiczna i widowiskowa konkurencja jest rozgrywana tylko w buskiej hali i niezmiennie wywołuje wielkie emocje. Nie inaczej było i tym razem.
Do finału sprintcastingu zakwalifikowało się po 3 najlepszych kadetów, juniorów (uwzględniając juniorki) i seniorów. Najszybsi okazali się tym razem juniorzy. Pasjonującą walkę na finiszu stoczyła mistrzyni świata Magdalena Kuza i Bartłomiej Kozyra z Zamościa. Po przebiegnięciu łącznie 6 okrążeń hali i kilku rundach karnych, Bartek Kozyra padł ze zmęczenia nie wytrzymując tempa biegu, jakie narzuciła Magda. Tymczasem do zakończenia konkurencji pozostała jeszcze jedna runda rzutów. Magda nie wykorzystała chwilowej słabości rywala, ze względu na zaplątanie żyłki. Nim usunęła usterkę Bartek ochłonął, i oddawał kolejne rzuty w tym samym tempie co Magda, a do ostatniego rozstrzygającego rzutu z odległości 18 metrów złożył się o ułamek sekundy wcześniej niż Magda. Ponieważ jego ciężarek trafił w tarczę, został niespodziewanym zwycięzcą w kategorii juniorów w czasie 6:00 minuty.

Bartek Kozyra w pogoni za Magdaleną Kuza

Chwila słabości Bartka Kozyry po forsownym biegu.
Jeszcze większe emocje przyniosła końcówka rywalizacji seniorów. Do ostatniego rzutu kończącego konkurencję złożyli się bowiem równocześnie wszyscy trzej zawodnicy, tj. Mariusz Janik z Buska, Paweł Stopa z Zamościa i Damian Sobota z Katowic. Ten bardzo trudny rzut z 18 metrów do tarczy o średnicy 76 cm., który wykonali popularną wśród wędkarzy techniką „spod siebie”, udał się tylko Mariuszowi, który dzięki temu zwyciężył. Jego rywale walczyli o drugie miejsce w czasie karnej rundy za „pudło” w sprinterskim tempie. Ponieważ na metę wpadli równocześnie, o kolejności musiał zadecydować foto finisz, który dał wyższe miejsce Pawłowi Stopie. Paweł zasłużył też w tej konkurencji na nagrodę fair play, gdyż prowadząc od początku konkurencji, w ostatniej rundzie rzutów wyraźnie zwolnił, dając rywalom szansę na dogonienie go.
W kategorii kadetów zwycięzcę również wyłonił ostatni rzut, który trafił Olaf Michalik z Katowic pokonując Krzysztofa Matwiejczuka z Zamościa, który rzut ten „spudłował”, przez co ukończył konkurencje po przebiegnięciu karnej rundy.  
Odwrotna natomiast była kolejność wśród kadetów w łącznej końcowej klasyfikacji. Wygrał z doskonałym wynikiem 181 pkt na 200 możliwych do zdobycia młodszy Krzysztof Matwiejczuk.  Trzeci był Maciej Wróblewski z Białegostoku, a niespodziewane IV m. zajął debiutujący w zawodach na arenie ogólnopolskiej Jacek Kostecki z Koła Stężyca, okręg Lublin.

Zwycięzcy w kat. kadetów.
W kategoriach juniorek, kobiet i seniorów nie zawiedli faworyci. Po raz trzeci z rzędu buski Turniej halowy wygrała Czeszka Jana Bronckowa wynikiem 275 pkt. na 300 możliwych do zdobycia. Druga była Natalia Pecyna z Bydgoszczy, a trzecia reprezentantka gospodarzy Urszula Włodarska.

Zwyciężczynie w kategorii kobiet.
Taki sam wynik co mistrzyni świata z Czech, tj. 275 pkt. uzyskała nasza mistrzyni Magda Kuza, co dało jej pewne zwycięstwo przed Oliwią Mośko z Katowic i Czeszką Terezą Pustkową.

Czołowe juniorki.
Najbardziej wyrównana była rywalizacja wśród seniorów. Po raz kolejny w swej karierze, ale pierwszy od 2007 r. zwyciężył Jacek Kuza z Buska, uzyskując najlepszy wynik całych zawodów, 276 pkt na 300. Drugie i trzecie miejsca zajęli ex aequo Włodzimierz Targosz z Poznania i Paweł Stopa z Zamościa (po 274 pkt).

Trzech najlepszych seniorów Turnieju.

 

Wśród juniorów zwyciężył Kamil Sojka z Katowic, przed Radimem Novakiem z Ostrawy i Dominikiem Łojem z Bydgoszczy.

Najlepsi juniorzy.

W rywalizacji o tytułowe trofeum Turnieju, tj. Puchar Prezesa Okręgu PZW w Kielcach zwyciężyła ponownie drużyna z Katowic, przed gospodarzami, reprezentującymi okręg Kielce (Jacek Kuza i Magdalena Kuza z Buska oraz Jan i Paweł Kita z Brodów Iłżeckich) i Poznaniem. Sklasyfikowanych zostało 18 czteroosobowych drużyn. Puchary dla II i III drużyny, a także dla zwycięzców indywidualnych ufundował Starosta Powiatu Buskiego Jerzy Kolarz.

Buskie gimnazjalistki w czasie występu.

W przerwie rywalizacji sportowej wszyscy z przyjemnością obejrzeli występ zespołu cheerleaderek z Samorządowego Gimnazjum Nr 1 w Busku-Zdroju przygotowanego przez mgr Annę Polniak, nauczyciela WF tej szkoły. Szczególnie podobał się solowy wstęp do układu w wykonaniu urodziwej Malwiny Mrugały z III klasy.