TV - Tallin

FOTKI  :   1 dzien        2 dzien      banqet             stare miasto  w Tallinie

10 medali reprezentacji Polski
na Rzutowych Mistrzostwach Świata seniorów w Estonii.

Na zakończonych wczoraj Rzutowych Mistrzostwach Świata seniorów, które odbyły się w Tallinie w dniach 29 sierpnia – 2 września 2012 r., reprezentacja Polski zdobyła 10 medali (1 złoty – 5 srebrnych i 4 brązowe).
            Mistrzem świata został Jan Kita z okręgu kieleckiego PZW, który obronił zdobyte przed rokiem w Czechach trofeum w swej koronnej konkurencji – skishu multiplikatorowym. Zarówno w kwalifikacjach, jak i w finale Janek uzyskał po 95 pkt na 100 możliwych w czasie lepszym od Karela Koblihy z Czech (też 95 pkt.) i z wynikiem lepszym o 5 pkt. niż legenda światowego castingu, zdobywca największej ilości złotych medali w tej konkurencji – Steve Rajeffem z USA.
            Mimo niezdobycia żadnego złotego medalu i nieobronienia zdobywanego przez 4 poprzednie lata z rzędu tytułu mistrzyni świata w odległości spinningowej kobiet, największą gwiazdą naszej reprezentacji była ponownie 19-letnia Magdalena Kuza (okręg Kielce).
            Zdobyła ona indywidualnie 5 medali, a wspólnie z Natalią Pecyną z okręgu bydgoskiego również medal drużynowy. Największą wagę mają dwa srebrne medale zdobyte przez Magdę w wielobojach (5-boju i 7-boju), w tym zwłaszcza zdobyty po raz pierwszy przez nią srebrny medal w najbardziej prestiżowym 5-boju.  Magda w obu tych wielobojach nieznacznie (o 1,5 i 2 pkt) przegrała z legendą światowego castingu, Niemką Janą Maisel.
            W swojej koronnej konkurencji, rzucie na odległość ciężarkiem 7,5 grama (odległość spinningowa) Magdalena Kuza, mimo wygrania kwalifikacji wynikiem 73,97 m, zdobyła srebrny medal przegrywając ze świetnie dysponowaną w czasie finałów inną Niemką Sabriną Durwald (74,54 m). Tu trzeba wspomnieć o warunkach i sytaucja jak miała miejsce w kwalifikacjach tej konkurencji. Chłód i wiatr powodowały wychłodzenie dłoni co powodowało zmniejszenie czucia samej żyłki na palcu. Tego powodem było spalenie dwóch pierwszych rzutów przez Magdę . mała konsternacja i panika w oczach Magdy i nadzieja w głowach konkurentek ;-) Magda podeszła skoncentrowana do ostatniego rzutu wszystko wykonała prawidłowo i ostatnim zaliczeniowym rzutem wygrała kwalifikacje.  Jak potem policzyliśmy ten jeden rzut dał Magdzie aż….4 medale. Niesamowita osobowość i odporność Magdy wprawiały wszystkich w podziw z gratulacjami podeszły rywalki . Magda tym rzutem zapewniła sobie srebra w pięcio i siedmio - boju drużynie brąz i możliwość walki o medal w finale tej konkurencji. W finale Magda miała okazje wyśrubować to co nikomu do tej pory się nie udało , a mianowicie zdobyć 5 złoto w kolejnych mistrzostwach Świata w tej konkurencji. Niestety zmienna aura i porywisty wietr sprawiły że już  pierwszym rzucie Niemka Durwald odskoczyła tak daleko że rywalkom nie udało się jej doścignąć srebro Magdy jest wielkim sukcesem to dalej najlepsza zawodniczka na świecie w tej dyscyplinie.
            Dwa ostatnie medale - oba brązowe - Magda zdobyła w konkurencjach docelowych, tj. skishu spinningowym i multiplikatorowym. W pierwszym z nich rzuciła 90 pkt. ustępując o 5 pkt. niezawodnej Janie Maisel i Czeszce Terezie Havelkowej, a w drugim uzyskała 85 pkt. i przegrała o 15 i 5 pkt. z Niemkami Vereną Opitz i Janą Maisel.
            Mimo nieobronienia zdobytego przed rokiem w Czecha tytułu Mistrza Świata w 5-boju, do udanych może zaliczyć estońskie mistrzostwa również Włodzimierz Targosz – trener kadry narodowej seniorów (okręg PZW Poznań). Zdobył on bowiem dwa srebrne medale w obu odległościowych konkurencjach muchowych, tj. jednoręcznej i oburęcznej. Na podkreślenie zasługuje zwłaszcza „srebro” w tej pierwszej konkurencji (59,43 m), gdyż stanowi kontynuację trwającej od 2007 r. serii medali zdobywanych przez Włodka w odległości muchowej. W. Targosz przegrał w finale z Niemcem Erekiem Keltererem (60,09 m), a pokonał o 1 centymetr (!) Amerykanina Steve Rajeffa.
            W odległości muchowej oburęcznej tzw. łososiu, Włodek rzucił na odległość 84,96 m przegrywając z Josefem Luxą z Czech o zaledwie 9 centymetrów.
            Brązowy medal w ostatniej rozgrywanej na mistrzostwach konkurencji, odległości spinningowej, zdobył Marek Noga z okręgu katowickiego PZW. W ostatnim finałowym rzucie wykorzystał on sprzyjający wiatr o sile 5 m/s, i rzucił na odległość 84,42 m, ustępując Słowakom Janowi Meszarosowi (89,40 m w finale) i Pawlowi Konkolowi (86,02 m). Finał odległości spinningowej stał na bardzo wysoki poziomie. Mistrz świata Jan Meszaros w drugim swoim rzucie, w czasie którego wiał wiatr o dopuszczalnej sile do 3 m/s,  pobił bowiem 16-letni rekord świata rzucając jednorącz ciężarkiem 7,5 grama na odległość 84,   m.
            Brązowy medal w klasyfikacji drużynowej nasze panie (Magdalena Kuza i Natalia Pecyna) wywalczyły po wyrównanej walce ze Słowaczkami, które udało się wyprzedzić dopiero w ostatniej konkurencji, tj. odległości spinningowej, dzięki dalekim rzutom obu naszych zawodniczek (Natalia również weszła do finału, gdzie zajęła VI miejsce). Zwyciężyły Czeszki przed Niemkami.
            Nie udało się obronić medalowej pozycji z ubiegłych lat naszej męskiej drużynie, która zajęła IV miejsce za Niemcami, Czechami i Słowakami. Jacek Kuza z okręgu Kielce (511,395 pkt. i 8 m. w końcowej klasyfikacji 5-boju), Włodek Targosz (500,64 pkt. i 15 m. w 5-boju), Marek Noga (498,56 pkt. – 17 m) i Paweł Stopa okręg Zamość (496,195 pkt. i 20 m) – walczyli dzielnie z Niemcami, Czechami i  Słowakami, do ostatniego rzutu w zamykającej rywalizację drużynową odległości spinningowej. Świetne występy dwóch Słowaków w odległości spinningowej (złoty i srebrny medal w tej konkurencji) spowodowały jednak, że nasza drużyna przegrała medal o niecałe 10 pkt.
            Nie udało się wywalczyć medali pozostałym naszym reprezentantom.
            W kategorii kobiet Jagoda Żebrowska z okręgu Kielce zajęła w łącznej klasyfikacji 5-boju 13 miejsce.  Startujący indywidualnie w kat. mężczyzn Janusz Paprzycki z okręgu Legnica i Zbigniew Mośko z okręgu Katowice zajęli w 5-boju 23i 31 miejsca.
            Kierownikiem naszej reprezentacji był Stanisław Królak z okręgu legnickiego PZW. Nasz związek reprezentowało też na mistrzostwach dwóch sędziów międzynarodowych, Krzysztof Ratajczak i Waldemar Kaman (okręg Legnica).
            Na mistrzostwach świata reprezentowane było 20 państw z 4 kontynentów.