Mistrzostwa Świata Seniorów i Weteranów
Nymburk w Czechach   3-7.07.2013r.


FOTKI
           Wyniki

FILM : https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xZb-WwyVpww#at=150

6 Mistrzostwa Świata Seniorów i Weteranów

W dniach 3-7 lipca w Nymburku niedaleko Pragi w Czechach odbyły się 6 Mistrzostwa Świata Seniorów i Weteranów w Castingu . Kilkanaście lat temu Jaroslav Lexa z Czech wraz z innymi starszymi weteranami Castingu wpadł na pomysł by co dwa lata organizować Mistrzostwa dla starszych zawodników. Dla nie wtajemniczonych przypomnę że grupa „Seniorów” to grupa zawodników którzy  ukończyli 50 rok życia a nie skończyli 60 roku życia. Weterani to zawodnicy powyżej 60 roku życia. W kategorii kobiet w związku na małą liczbę jest tylko kategoria powyżej 50 roku życia . Jest pomysł by utworzyć kategorię powyżej 70 lat ponieważ ograniczenia fizyczne już w tym wieku nie pozwalają rywalizować z młodszymi  zawodnikami. Mistrzostwa Świata Seniorów i Weteranów to przede wszystkim okazja do spotkania po latach byłych konkurentów przyjaciół i miłośników Castingu. To uhonorowanie starszych Mistrzów!!!  Atmosfera na tych Mistrzostwach to coś wspaniałego , coś czego młodsi powinni się uczyć od starszych. Ktoś może pomyśleć : spotykają się „dziadki” . Ale techniki nikt nie zapomina jak jazdy na rowerze. To co tam zobaczyłem to przepiękna lekcja castingu to finezja i piękny stary styl w każdej z konkurencji. Zamieściłem wyniki i niech wielu czołowych zawodników w Polsce zapyta samych siebie gdzie by tam się znaleźli?  Ponad 70 letni starzy Mistrzowie z Węgier jak Warga, Dienesz i inni do dzisiaj potrafią rzucać „setki” i rywalizować na najwyższym poziomie. Kiedyś gdy ja byłem młodym zawodnikiem słyszałem tylko z opowiadań starszych kolegów o dokonaniach Węgrów . Teraz mogłem z nimi porozmawiać wymienić się pamiątkami i zdjęciami. To niesamowite przeżycie , kawał wspaniałej Historii która może być dzięki takim Mistrzostwom odświeżona. Polacy to jedyna Federacja na Świecie która nie wysyła na te Mistrzostwa swoich starszych zawodników !!!  Mam nadzieję że w niedługim czasie się to zmieni i polscy starzy Mistrzowie będą mogli się spotkać z dawnymi rywalami. Organizacja samych Mistrzostw była wspaniała wszystko dograne we wszystkich detalach, ale nie można się dziwić przecież Mistrzostwa organizował Jaroslav Lexa i Jaromil Prepehal z Pragi!!! Wspierali ich w organizacji i sędziowaniu czołowi zawodnicy tej dyscypliny w Czechach. Wielu możecie rozpoznać na zdjęciach . W Mistrzostwach uczestniczyli zawodnicy z 12 Państw : Australia, Austria, Czechy, Hiszpania, Japonia, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja oraz Węgry.
Polskę reprezentowali Dorota i Włodzimierz Targosz z Klubu w Poznaniu , którzy zdobyli dla Polski w sumie 10 medali. O wielką niespodziankę postarała się szczególnie Dorota która w eliminacjach była na 3 pozycji by w finale ostatnim rzutem pogodzić rywalki co dało jej złoty medal i tytuł Mistrzyni Świata w odległości 7,5 gr jednorącz . Finał tej konkurencji odbywał się pod wiatr !!! . Po raz pierwszy w historii zdarzył się przypadek by małżeństwo wygrało jedną konkurencję 7,5 grama odległość spinningową  !!! Co zaznaczył sędzia Główny Helmut Hochwartner z Austrii 9 medali zdobył Włodek Targosz 3 złote,3 srebrne i 3 brązowe. W  kategorii Seniorów  w wielobojach rywalizowałem z czołowymi reprezentantami Niemiec i Słowacji:  Olafem Ebelingiem i Karolem Michalikiem. Jak wyrównana to była rywalizacja świadczą wyniki do lektury których zapraszam ;-) Obserwując starszych zawodników chciało by się powiedzieć że spokój powinien dominować , ale nic z tego adrenalina była gęsto zawieszona w powietrzu a emocje nieprawdopodobne. W finałowym dniu jakim była sobota były rozgrywane finały w każdej konkurencji a zaraz po finale dekoracja zwycięzców .  Wielu starym Mistrzom nie dało się powstrzymać łez wzruszenia !!! niesamowity widok … Gospodarze w piątkowy wieczór zaprosili wszystkich uczestników na statek którym popłynęliśmy w górę rzeki Łaby. Tam tańczono grano a młodzi mogli by się uczyć zabawy od starszych w czym prym wiodła  Vera Ciapkowa z Czech ( 75 lat)!!!
Po zawodach uroczysty bankiet z humorem rozdane nagrody dla Organizatorów i Loteria fantowa. Potem taniec i późne pożegnanie . Chciał bym wspomnieć wzruszającą chwilę. Na bankiecie głos zabrał Lekstrom Yugue zawodnik ze Szwecji  82 lata . Mimo słabego zdrowia przyjechał na te Mistrzostwa pożegnać się ze wszystkimi z całą castingową rodziną . Po 52 latach startów ze Łazami w oczach  podziękował za wszystko mówiąc drżącym głosem : dowidzenia  … Nie było twardziela na Sali by nie miał łez w oczach dostał owacje na stojąco . Dla takich chwil warto startować i być na takich imprezach , czego wszystkim starszym kolegom życzę . Następne Mistrzostwa Seniorów i Weteranów odbędą się na Słowacji w Bratysławie. Do zobaczenia….
Włodek Targosz