Zgrupowanie kadry Juniorów przed Mistrzostwami Świata 2005
oraz
Kadry Seniorów przed World Games 2005

  Gródek  19 - 23 czerwca 2005 r.  

GRÓDEK 2005

W dniach 19 - 23 czerwca 2005 roku w Gródku zorganizowane zostało zgrupowanie dla Kadry Narodowej w Wędkarstwie Rzutowym. To mała gmina - 34 km za Białymstokiem przy drodze prowadzącej do przejścia granicznego w Bobrownikach w kierunku na Białoruś.

Przede wszystkim był to obóz treningowy dla Juniorów, którzy „szlifowali” formę, pod opieką trenera Kadry, przed Mistrzostwami Świata Juniorów w Szwecji. Oprócz młodzieży trenowali także, seniorzy, którzy otrzymali kwalifikacje na Światowe Igrzyska sportów , które pretendują do grona dyscyplin olimpijskich, w Duisburgu.

Codziennie po śniadaniu przyjeżdżaliśmy na nową płytę boiska piłkarskiego, którą udostępnił nam do treningów Pan Wiesław Klesza, Wójt gminy Gródek. Poza tym zapewnił nam świetne warunki noclegowe i wyżywieniowe, a miejscowym zawodnikom dojazd na treningi i posiłki. Trzeba zaznaczyć, że przyjezdnych zaskoczyły rozmiary inwestycji, jakie powstają na terenie gminy tj. budowa kompleksu sportowego – stadionu, kortów tenisowych wraz z budynkiem gospodarczym. A wszystko to położone jest w bardzo atrakcyjnym miejscu, bo tuż obok małego jeziora, na którym wydzielone jest kąpielisko a dookoła znajdują się wszechobecne lasy. W na terenie gminy trwały także inne prace budowlane tj. budowa kanalizacji. Wszystkie te działania są efektem starań Wójta i powstają m.in. z funduszy Unii Europejskiej.

Zgrupowanie zostało zorganizowane /w tym miejscu brakuje słów uznania/ wzorowo przez działaczy Okręgu Białostockiego Darka Dziemianowicza i Prezesa Koła PZW w Gródku Mirka Nosa. Naprawdę byliśmy mile zaskoczeni i nawet trochę onieśmieleni tak ciepłym i serdecznym przyjęciem. Zauważyliśmy także, że bardzo wiele osób jest zaangażowanych w propagowanie Wędkarstwa Rzutowego. W miejscowej szkole Podstawowej i Gimnazjum, które mieszczą się w jednym budynku, oraz w gródeckim Kole PZW powstała sekcja rzutowa (jedna z wielu na Białostocczyźnie). Opiekunem młodzieży jest Pani Alina Gościk oraz wspomniany już wcześniej Prezes Koła PZW w Gródku, Mirosław Nos. Pani Alina jest z zawodu nauczycielem wychowania fizycznego ww. szkole a pod względem sportowym czynną zawodniczką w Wędkarstwie Spławikowym. Dzięki uprzejmości pani Dyrektor szkoły zawodnicy mają do dyspozycji piękną salę gimnastyczną do trenowania zimą, którą mogliśmy zobaczyć, bo Kadra została zaproszona do szkoły. Oprócz hali sportowej byliśmy także w Izbie Tradycji . Grono Pedagogiczne wraz z uczniami zgromadziło w niej przedmioty i zdjęcia, które ukazują życie szkolne na tych terenach z dawnych lat. Ciekawostką jest drewniana chata, wybudowana przez jednego z rodziców na korytarzu ostatniego piętra szkoły, uwidoczniona na zdjęciach. Na zakończenie dokonaliśmy okolicznościowego wpisu do Księgi Pamięci Szkoły. Niektórzy Kadrowicze zwiedzili także miejscową cerkiew prawosławną, co uwieczniono na zdjęciach.

Wraz z Kadrą, trenowali z ogromnym zapałem i determinacją zawodnicy z tutejszego Koła. Słuchali z wielką uwagą wskazówek Trenera i wprowadzali korekty do rzutów. Uzyskane wyniki na przeprowadzonym sprawdzianie dają podstawy sądzić, iż młodzież gródecka będzie z powodzeniem walczyć o medale na najbliższych Mistrzostwach Polski w Zamościu. Niektórzy zawodnicy dopiero w tym roku zaczęli rzucanie konkurencji muchowych a już „deptają po piętach” członkom kadry. Praca włożona w treningi zaowocowała, ponieważ Trener powołał do składu na Mistrzostwa Świata Juniorów w Szwecji jednego z wyróżniających się zawodników tutejszej sekcji : Adriana Giegiela. Wiadomość tą ogłosił na uroczystej kolacji, którą ugościł nas

Prezes ZO PZW Zbigniew Matusewicz, zaskoczenie i radość rysowała się na twarzach działaczy i zawodników.

Na zgrupowaniu trenowaliśmy 5 dni w bardzo dobrych warunkach boiskowych i pogodowych. W tym czasie odwiedziła nas ekipa telewizyjna TV3 z Białegostoku, która zrobiła reportaż na temat dyscypliny rzutowej i przygotowań do MŚJ w Szwecji /można pobrać go z naszej strony www.castingsport.pl /. Okazało się również, że nasz sport był dobrym tematem dla dziennikarzy z regionalnej gazety, Kuriera Porannego.

Biorąc pod uwagę zaangażowanie działaczy i zawodników Zarząd Główny chciałby docenić te wysiłki i proponuje zorganizowanie w Białymstoku w 2006 roku prestiżowych zawodów, jakimi są Mistrzostwa Polski. Prezes Zarządu Okręgu Białostockiego Zbigniew Matusewicz dał słowo, że propozycja zostanie przyjęta.

Mam nadzieje ze ten rok to początek sukcesów sportowych i organizacyjnych w Castingu Okręgu Białostockiego.

Z wędkarskim pozdrowieniem

Trener Kadry Narodowej, Włodzimierz Targosz