KONFERENCJA PRASOWA
Trenerów i medalistów ME i MŚ
w ZG PZW

 15 grudnia 2005

15 grudnia 2005 roku odbyła sie Konferencja Prasowa dziennikarzy z trenerami i medalistami Mistrzostw Świata 2005 r. Polskie Wędkarstwo osiągnęło w tym roku Historyczny sukces , sportowcy naszego Związku zdobyli 30 medali !!! na Mistrzostwach Swiata i Mistrzostwach Europy . To był również jeden z najlepszych sezonów dla naszej dyscypliny Castingu. Zdobyliśmy aż 21 medali dla przypomnienia 9 medali przywieźli Juniorzy w lipcy z Mistrzostw Świat ze Szwecji, potem trzy medale zdobyte na World Games w Duisburgu i na koniec 9 medali na mistrzostwach Europy Seniorów w Lesznie naszych seniorów . Sukcesy te przyczyniły się do znalezienie się naszego Związku w czołówce Związków które przyniosły najwięcej medali w naszym Kraju.

Dla podkreślenia i uhonorowania tych sukcesów rzecznik Naszego Związku Antoni Kustusz wraz z Prezesami zwołali Konferencje Prasową z trenerami i po jednym zawodniku z każdej dyscypliny. Nasz dyscyplina reprezenowana była przez Mistrzynie Europy Iwone Bialik i trenera Włodzimierza Targosza. Pozostałymi reprezentantami byli: Spławik trener Andrzej Borkowski członek mistrzowskiej drużyny Tadeusz Zalewski oraz brązowa medalistka Kamila Justa-Kowalska, muszkarzy reprezentoali srebrny medalista Mistrzostw Europy Łuksz Ostafin oraz brązowy medalista Antoni Tondera , oraz Daniel Kowalski – srebrny i brązowy medalista MŚ w wędkarstwie spinningowym. Mimo to że faktycznie sport wędkarski jest uprawiany przez wiele milionów ludzi na świecie w róznych jego odmianach to zainteresowanie ze strony dziennikarzy nie było zachwycające. Obecni byli dziennikarze z Polskiej Agencji Prasowej , z Wędkarskiego Świata , Wiadomości Wędkarskich i innych pism wędkarskich . Z ciekawostek na uwagę moją uwagę zwróciła ilość pytań dotyczących castingu a była ich....większość . Tłumaczyliśmy na czym polegają różnice w konkurencjach dlaczego tylko Casting jest w rodzinie dyscyplin reprezentowanych na World Games i dlaczego nie będziemy uczestniczyli w Olimpiadzie wędkarskiej w Portugali po raz pierwszy rozgrywanej w tym roku. Jeden z dziennikarzy zapytał Iwone Biali jak to jest że taka kobieta o tak "lichej" budowie została Mistrzynią Europy w tak sportowej dyscyplinie. Iwona wyjaśniła na czym to polega i jakie predyspozycje trzeba mieć by osiągać w poszczególnych konkurencjach medale nie tylko w odległośći spinningowej.
W trakcie spotkania dyskutowano także o warunkach pomocy w organizacji imprez sportowych dla sportowców niepełnosprawnych, a także o możliwościach uzyskania statusu dyscypliny olimpijskiej dla castingu. Jak poinformowano PZW ubiega się o zorganizowanie w Polsce w najbliższych latach mistrzostw świata w wędkarstwie spławikowym i spinningowym, a w 2008 roku będzie organizatorem MŚ w castingu. Zebrani dziennikarze otrzymali terminarz imprez na rok 2006 oraz składy kadr narodowych. Jak się okazało wprowadzona obecnie roczna kwalifikacja do kadry narodowej spowodowała wejście do reprezentacji wielu młodych, ambitnych sportowców, a jednocześnie zapewniła kadrowe miejsca dla najlepszych, bardzo doświadczonych reprezentantów. W trakcie spotkania dyskutowano także o warunkach pomocy w organizacji imprez sportowych dla sportowców niepełnosprawnych, a także o możliwościach uzyskania statusu dyscypliny olimpijskiej dla castingu. Konferencje zakończyło spotkanie i uchonorowanie medalistó złotymi i Złotymi z Wieńcami odznaczeniami za wybitne osiągnięcia sportowe naszego Związku.

Targosz Włodzimierz