MISTRZPSTWA POLSKI 2005

ZAMOSC

 27 - 28 sierpnia 2005

53. Rzutowe Mistrzostwa Polski, Zamość 2005

Jak co roku w ostatni weekend sierpnia obyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski w Wędkarstwie Rzutowym. Po jednorocznej przerwie ponownie gospodarzem imprezy był okręg zamojski. Otwarcie Mistrzostw jak i same zawody odbyły się na perfekcyjnie przygotowanym Stadionie „Hetmana Zamość”. Zawodników, trenerów i sędziów powitał Prezes Okręgu zamojskiego Jerzy Wiater , obecni byli także działacze i władze samorządowe Zamościa.

Po uzyskanych wynikach przez zawodników można śmiało powiedzieć, że były to udane Mistrzostwa Polski i dobrze rokują przed Mistrzostwami Europy Seniorów w Lesznie. A złożyło się na to wiele elementów, po pierwsze wspaniała pogoda, po drugie bardzo dobra organizacja zawodów i po trzecie doskonałe przygotowanie zawodników do jednej z najważniejszych imprez w roku. Ale po kolei…

W kategorii seniorów dwóch zawodników: Jacek Kuza (okręg Kielce) i Janusz Paprzycki (okręg Legnica) w każdej z trzech konkurencji docelowych ( Mucha cel, Spinning sprawnościowy, Spinning cel ) zaliczanych do punktacji w pięcioboju zdobyło maksymalną ilość punktów, po 100 pkt. w każdej!!! Walka o Mistrzostwo Polski między ww. zawodnikami w tym prestiżowym wieloboju trwała do ostatniej konkurencji, jaką była Odległość spinningowa jednorącz 7,5 g . Można powiedzieć, że rywalizacja o złoto była do ostatniego rzutu, ostatecznie Mistrzem Polski w pięcioboju został Jacek Kuza , który pokonał Janusza Paprzyckiego a trzeci był Marek Noga (okręg Katowice) .

Podobnie przedstawiała się rywalizacja w kategorii kobiet, w której także ostatnie rzuty na odległość ciężarkiem 7,5 grama zdecydowały o Mistrzostwie Polski w pięcioboju. Mistrzynią Polski została Urszula Włodarska (okręg Kielce) , drugie miejsce zajęła Iwona Bialik a na trzecim uplasowała się Monika Talar (obie reprezentują okręg Katowice) .

W „juniorach”, Mateusz Targosz (okręg Katowice) zarówno w trójboju jak i w pięcioboju zdeklasował rywali zdobywając podwójne Mistrzostwo w swojej kategorii. Przez lata Mateusz zdobywał najwyższe laury w kategorii juniorów, które z pewnością zapisały się w historii tego sportu. Miejmy nadzieje, że jego wyniki będą mobilizować juniorów do trenowania i zdobywania jak najlepszych lokat na zawodach. A Mateusz od przyszłego sezonu zasili (na pewno z powodzeniem) szeregi seniorów. Po raz drugi na Mistrzostwach Polski w ostatnich latach gościł okręg białostocki i od razu zaznaczył swoją obecność mocnym akcentem, bo pierwszym vice Mistrzem Polski w kategorii juniorów (trójbój spinningowy) został Adrian Giegiel (okręg Białystok) !!! Oznacza to, że ten okręg działa prężnie i jest skarbnicą młodych talentów. Trzecie miejsce zajął Oliver Klinger (okręg Toruń). W pięcioboju juniorów I i III miejsce było obstawione tak jak w trójboju, natomiast drugie miejsce wywalczył Marcin Masalski (okręg Kielce) . Kolejną miłą niespodziankę sprawił sobie i opiekunom Patryk Marcińczyk (okręg Białystok ) zdobywając wysokim wynikiem Mistrzostwo Polski w trójboju spinningowym w kategorii dzieci!!! Drugie miejsce zajęła Magdalena Kuza a trzecie Dawid Korban reprezentanc i okręgu kieleckiego . Dla Patryka i Dawida to pierwszy start w zawodach tej rangi. Chyba największym pechowcem ww. kategorii był Daniel Gorbacz (okręg Białystok), nie zaliczył odległości spinningowej 7,5 g a po konkurencjach docelowych liczył się w walce o medale. Ale jeszcze nie jedne Mistrzostwa przed nim, głowa do góry!!! W kategorii juniorek prym wiodą dwie zawodniczki okręgu bydgoskiego: Natalia Pecyna i Paulina Krzyżanowska , które odpowiednio zostały Mistrzynią i vice Mistrzynią Polski, zarówno w trójboju jak i pięcioboju. Magdalena Kuza zajęła trzecie miejsce w pięcioboju juniorek, a Aleksandra Rybandt (po raz pierwszy na Mistrzostwach Polski!!!) reprezentująca okręg toruński także trzecie miejsce w tej samej kategorii wiekowej ale w trójboju spinningowym.

Rozgrywane były także dwuboje: odległościowy i multi, w których nie ma podziału na kategorie wiekowe. Mateusz Targosz został złotym medalistą Mistrzostw Polski w dwuboju odległościowym. Okazało się, że Janusz Paprzycki (II miejsce) i Jacek Kuza (III miejsce) nie zdołali pokonać silnego zarówno pod względem fizycznym jak i formy sportowej juniora. W dwuboju multi mężczyzn złoto wywalczył Jacek Kuza przed Markiem Nogą i Januszem Paprzyckim. Natomiast wśród kobiet w tym samym dwuboju najlepsza okazała się Monika Talar , druga była Renata Kuza a na trzecim stopniu podium stanęła Urszula Włodarska .

Należy także wspomnieć, że organizatorzy nie tylko zagwarantowali wspaniałe warunki do sportowej rywalizacji, ale także zatroszczyli się o mały relaks dla zawodników w sobotni wieczór. Zorganizowali biesiadę z grillem i tańcami na świeżym powietrzu nad Zalewem w Niliszu , gdzie można było także połowić ryby. Jedynymi nieproszonymi gośćmi były komary, ale one nie zdołały popsuć biesiadnikom doskonałych nastrojów. Naprawdę wyrazy uznania dla wszystkich, którzy podjęli się trudu organizacji zawodów i biesiady.

Po wręczeniu medali 53. Mistrzostw Polski, Prezes Jerzy Wiater uhonorował pamiątkowymi medalami (wybitymi z okazji 50-lecia PZW) Włodzimierza Targosza, Jacka Kuzę i Janusza Paprzyckiego w podziękowaniu za propagowanie sportu rzutowego na ziemi zamojskiej. Już zupełnie na zakończenie Mistrzostw Polski głos zabrał Prezes Okręgu białostockiego Zbigniew Matusewicz , który serdecznie zaprosił wszystkich na przyszłoroczne 54. Indywidualne Mistrzostwa Polski do Białegostoku!!!

Post scriptum

Cieszy fakt, iż na zawodach rzutowych pojawiają się nowe okręgi, a wraz z nimi młodzi, zdolni i chętni do trenowania zawodnicy. Takie efekty można uzyskać, gdy działaczom, trenerom nie jest obca współpraca z młodzieżą. Obserwuje się także pojawienie nowych twarzy w innych klubach, oczywiście nie wszyscy mogli przyjechać na MP, ale za rok może będą walczyć o medale na MP, trzymamy mocno kciuki i zapraszamy inne okręgi do wspólnej rywalizacji.                                                                                                                                     Iwona Bialik