Mistrzostwa Swiata Juniorów
MALMO - Szwecja
    8 - 9 July 2005 r.

Fotki :  Rozpoczecie   Zawody   Bankiet            Wyniki     

   W dniach 8-9 lipca w szweckim mieście Malmo odbyły, sie Mistrzostwa Świata Juniorów, w którym brała udział nasza reprezentacja. Wyjechaliśmy w czwartek o różnych godzinach, ponieważ reprezentanci, którzy zakwalifikowali się do Ekipy mieli długą drogę do przebycia. Punktem zbornym była stolica Wielkopolski – POZNAŃ, gdzie dzięki serdecznej pomocy naszej koleżanki Iwony Bialik, która przyjęła nas u siebie w domu, ugościła obiadem i pomogła odebrać zawodników dojeżdżających pociągami czym miała swój wpływ na zdobyte medale przez naszych zawodników, za co jeszcze raz bardzo serdecznie wszyscy dziękujemy.

Po różnych perypetiach związanych z awarią i późniejszą wymianą jednego samochodu dotarliśmy do Świnoujścia i potem promem do Ystad, a z stamtąd po godzinie jazdy dojechaliśmy do Hotelu.

Drugi samochód przez Niemcy Danie i Most na Bałtyku dotarł dwie godzinki później na miejsce Zostaliśmy zakwaterowani w Hotelu Ibis w centrum Miasta. Godziny popołudniowe poświęciliśmy na zwiedzanie miasta.

Rano w piątek po śniadaniu udaliśmy się na miejsce zawodów. Areną zmagań były ładnie położone nad brzegiem cieśniny Oresund pola golfowe z ładnie utrzymaną trawą. Niestety ciepłe i bezdeszczowe lato w tym roku rzadko spotykane w tym rejonie Europy spowodowało, że zielone tereny bardziej przypominały krajobraz Hiszpanii niż Szwecji z pożółkłą i wyschniętą trawą. Do południa odbył się trening,a w południe oficjalna ceremonia Otwarcia Mistrzostw Świata Juniorów, którą prowadził Prezydent ICSF Ulf Janson.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć ze organizatorzy bardzo nietypowo ustawili kolejność poszczególnych dyscyplin. Zaczęliśmy zawody konkurencją Nr2 od odległości muchowej .

Mocnym akcentem zaczął Mateusz Targosz który zdecydowanie wygrał kwalifikacje z dużą przewagą ustanawiając przy okazji fantastyczny rekord świata 61,56 m . W finale nie dał szans innym przy mocniejszym wietrze ponad 3 m/s uzyskał 64,93m wygrywają z następnym Niemcem Neumanem o 6 metrów!!! Pozostali nasi zawodnicy i zawodniczki zaraz za finałami.

Następną konkurencją była odległość spinningowa, której najbardziej się obawialiśmy,wiedzieliśmy, że stać naszych zawodników na, wiele ale znaliśmy też przypadki nie zaliczania tej konkurencji. Skończyło się w miarę dobrze wszyscy zaliczyli te konkurencje, ale największą niespodziankę sprawił Adrian Giegiel któremu niecałego metra zabrakło do finału W dwóch. finałach wystartowało dwóch naszych zawodników Paulina Krzyżanowska która z czwartym wynikiem eliminacji dostała się do finału i Mateusz Targosz w juniorach. Niestety nasi zawodnicy podeszli do tej konkurencji bardzo spięci co spowodowało że medale przeszły im koło nosa. Trzeba zaznaczyć że konkurencja ta stała na poziomie dotąd niespotykanym ponieważ w finałach padły dwa fantastyczne rekordy świata Juniorów w klasyfikacji Juniorek wygrała Sabrine Durwld z Niemiec uzyskując 70,24 a w klasyfikacji Juniorów wygrał Jan Raska wynikiem 72,91 oba rezultaty zostały uzyskane przy wietrze nieprzekraczającym 3m/s . po medalowaniu za obie konkurencje odległościowe które odbyło się na miejscu zawodów wróciliśmy do Hotelu. Nazajutrz w sobotę zawodnicy po śniadaniu zaczęli rywalizacje około godziny 10 w konkurencji Nr 1 skish muchowy.

To była prawdziwie polska konkurencja, do finału z zakwalifikowali się Natalia Pecyna i Mateusz Targosz. W Finale pokazali fantastyczne umiejętności: Natalia jako jedyna z zawodniczek finału uzyskała 100 pkt i została Mistrzynią Świata w tej konkurencji wyprzedzając ubiegłoroczną triumfatorkę Barbore Mikową i Terze Havelkową .

Wśród juniorów żadnych szans rywalom nie dał Mateusz Targosz, który powtórzył maksymalny wynik z kwalifikacji 100 pkt. w świetnym czasie 1,49 min i zdobył drugi swój tytuł mistrzowski.

Po obiedzie około godz. 13,30 rozpoczęto rywalizację w konkurencji Nr3 tarcza Aremberga.

W finałach tej konkurencji znalazło się troje naszych zawodników: Paulina Krzyżanowska oraz Mateusz Targosz i Paweł Stopa. W finale medal brązowy wywalczył Mateusz Targosz uzyskując 96 pkt.

Konkurencją, która kończyła Mistrzostwa Świata był najbardziej przeżywany nerwowo Skish spinningowy popularnie nazywany „klockami”.

Tutaj w klasyfikacji generalnej następowały ogromne przetasowania praktycznie po każdym kończącym konkurencje zawodniku, wielu nie wytrzymało nerwowo.

Od tej konkurencji zależała nie tylko klasyfikacja w wielobojach, ale przede wszystkim drużynowa. Nasza drużyna dziewcząt po czterech konkurencjach zajmowała 2 pozycje kilkanaście pkt przed Czaszkami a Juniorzy przegrywali wysoko z Czechami ale mieli 27 pkt starty aż lub tylko ;-) do zajmujących drugą pozycje Niemców. Z naszych zawodników zaczynał Mateusz Targosz, który prowadził po czterech konkurencjach 17 pkt nad następnym zawodnikiem z Niemiec. Mateusz na zakończenie startów w kategorii Juniorów / w tym roku skończył 18 lat/ pokazał klasę pomylił się tylko raz i uzyskał 95 pkt i uzyskał w pięcioboju wynik o 2 pkt mniejszy od swego rekordu Europy 513 pkt i po raz trzeci jako jedyny w historii Junior wygrał pod rząd i trzykrotnie Mistrzostwa Europy i Świata.

Pozostali nasi zawodnicy też uzyskali bardzo dobre wyniki a przy bardzo słabej postawie Niemców wysunęli się po tej konkurencji na drugie miejsce i zostali po raz pierwszy w Historii V-ce Mistrzami Świata!!! Do Finału zakwalifikowało się czterech naszych zawodników Natalia Pecyna oraz Paweł Stopa,Mateusz Targosz i Oliwer Klinger.

Tu klasę pokazali Natalia Pecyna, która zdobyła swój drugi medal tym razem brązowy i Paweł Stopa, który rewelacyjnie rzucił finał myląc się tylko raz 95pkt przegrywając czasem złoty medal o 7 sekund a srebrny o 5 sekund. Jest to pierwszy medal indywidualny naszego zawodnika i miejmy nadzieje nie ostatni. Niestety Naszym Juniorką nie udało się obronić drugiej pozycji i zajęły trzecie miejsce za Niemkami i Czaszkami.

Po zakończeniu tego finału nastąpiło medalowanie poszczególnych konkurencji a potem odjazd do hotelu.

Mistrzostwa zorganizowane zostały przez gospodarzy na wysokim poziomie technicznym i organizacyjnym.Bliskość morza /około 400m/ spowodowało że warunki były wietrzne ale jednostajne / wiał stały wiatr od1 – 4 m/s / sprzyjające uzyskaniu wysokich wyników czego dowodem są rezultaty uzyskane przez zawodników.

Wieczorem na niedaleko położonych torach łuczniczych pod namiotami odbył się bankiet i medalowanie drużyn i wieloboi. Swój ostatni w karierze w kategorii juniorów Mazurek Dąbrowskiego usłyszał Mateusz Targosz, który był indywidualnością tych Mistrzostw i ostatnich lat, wygrał zdecydowanie klasyfikacje generalną i medalową – 5 medali co podkreślali wszyscy kierownicy drużyn i czego odzwierciedleniem są strony internetowe naszego sportu w innych krajach. Zakończył pięknym akcentem swą bogatą karierę Juniora, aż 17 medali w startach na Mistrzostwach Świata i Europy życzymy mu przy okazji by sukcesy te kontynuował w kategorii seniorów.

Do medalowania wyszła nasz drużyna Męska w składzie : Mateusz Targosz, Paweł Stopa, Oliwer Klinger i Łukasz Mośko wraz z trenerem – srebrny medal oraz drużyna damska w składzie Natalia Pecyna i Paulina Krzyżanowska z trenerem – brązowy medal.

Pamiątkowy medal otrzymał kierownik drużyny Jacek Kuza.

Po oficjalnym zakończeniu Mistrzostw gospodarze zorganizowali zabawę dla uczestników. Zawodnicy podzielni na drużyny / wymieszani narodowościowo dominował język angielski co pozwoliło wykorzystać w praktyce wiadomości zdobyte w czasie roku szkolnego czym nasi wiedli prym / uczestniczyli w ciekawych konkursach jak wiązanie zespołowo kokardy ze sznurka, znajdowanie się w labiryncie, zapamiętywanie liczb itp. Zabawa była długa i towarzyszyło jej mnóstwo śmiechu,po zmroku który w tamtych rejonach zapada po godzinie 23 wrócili wszyscy zintegrowani do Hotelu.

Rano po śniadaniu udaliśmy się do Ystad na prom i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Chcę w tym miejscu podziękować serdecznie wszystkim zawodnikom za bardzo dobrą postawę i zdobyte medale, Zbyszkowi Mośko i Jackowi Kuzie ze po olbrzymim wysiłku fizycznym i organizacyjnym znaleźliśmy się wszyscy szczęśliwie na miejscu i potem w drodze powrotnej do domu, oraz pracownikom Biura ZG PZW za zorganizowanie wyjazdu.

Mimo że odchodzi z tej kategorii wiekowej najlepszy Junior w Europie i Świecie ostatnich lat Mateusz Targosz robiąc następcą miejsce w następnym roku pokażecie znowu swą wysoką klasę i zdobywać będziecie dalej medale, a Ci co nie zakwalifikowali się do wyjazdu i zostali w domu włożą wysiłek, talent i prace by reprezentować nasz kraj w następnych Mistrzostwach Europy które odbędą się w Czechach w mieście Czeskie Budziejowice. Już zapraszam do treningów i pamiętajcie, że już zaczęła się rywalizacja o miejsca w Ekipie na przyszłe Mistrzostwa gdzie pojadą najlepsi. Zapraszam do analizowania wynikików i oglądnia fotek który jest bardzo wiele.

 

Targosz Włodzimierz

Trener Kadry Rzutowej PZW