Jak zacząć łowić na muchę: Przewodnik dla początkującychWędkarstwo muchowe jest specjalistyczną formą wędkarstwa, która wymaga umiejętności i praktyki do opanowania. Jeśli kiedykolwiek widziałeś wysokiej mocy, szybkie wędkarstwo muchowe w akcji i pomyślał "to wygląda jak zabawa", to może być typem osoby, która może dostać się na haczyk na tej trudnej i ekscytującej gałęzi sportu. Jeśli myślisz o podjęciu fly fishing jako hobby, jest to świetna okazja, aby dostać się na zewnątrz i połączyć się z naturą w inny sposób niż można z typowego pstrąga lub łososia połowów. Jeśli jesteś gotowy, aby wziąć zanurzenie w wędkarstwie muchowym, ten artykuł pomoże Ci zacząć.

Co to jest wędkarstwo muchowe?

Jak każdy rodzaj wędkarstwa, wędkarstwo muchowe jest procesem próbującym złapać ryby poprzez zachęcanie ich do brania. Jednakże, wędkarstwo muchowe wykorzystuje znacznie inną metodę niż większość innych form wędkarstwa, jak również inny sprzęt.

Sposób, że wędkarstwo muchowe różni się od innych rodzajów połowów jest to, że zamiast używać wędki i kołowrotka z linią przywiązany do haka i przynęty, wędkarstwo muchowe używa specjalnych kołowrotków, które szpuli długą długość cienkiej, mocnej linii monofilamentu. Linia ta jest używana do rzucania specjalistycznego rodzaju muchy wędkarskiej zwanej muchówką, która jest zaprojektowana tak, aby wyglądać jak pokarm dla ryb.

Gdy ryba ugryzie muchę, linka może zostać dociągnięta do kołowrotka poprzez pociągnięcie jej za pomocą wędki muchowej, która następnie zostaje wyciągnięta z wody. Linka jest również zaprojektowana tak, aby była na tyle cienka, że może się zerwać, gdy zostanie na nią nałożona zbyt duża siła, dzięki czemu ryba może uciec bez szwanku.

Sprzęt do wędkarstwa muchowego - wszystko, co musisz wiedzieć

Rods: Są one wymagane dla każdego rodzaju wędkarstwa muchowego, a istnieje kilka różnych typów konstrukcji wędek muchowych. Możesz wybierać spośród ultralekkich wędek spinningowych, wszechstronnych wędek muchowych, specjalistycznych wędek słonowodnych, a nawet specjalistycznych wędek muchowych. Większość wędek muchowych ma długość od 9 do 12 stóp i są zazwyczaj wykonane z lekkich materiałów grafitowych.

Kołowrotki: Są to specjalistyczne kołowrotki do wędkarstwa muchowego, które wykorzystują żyłkę. Mają tylko jedną szpulę i są przeznaczone do mocowania na wędce muchowej. Dzielą się na dwie kategorie: open-faced lub closed-faced reels. Kołowrotki z otwartą szpulą przeznaczone są do łowienia na muchę w wodzie słodkiej, natomiast z zamkniętą szpulą do łowienia na muchę w wodzie słonej.

Fly Fishing Line: To jest to, czego używasz do łowienia z i jest przymocowany do kołowrotka. Istnieje kilka różnych typów linek wędkarskich, które są przeznaczone do różnych zastosowań. Najpopularniejsze rodzaje linii obejmują:

  • monofilament - najczęściej używana linka, jest mocna i lekka
  • plecionka - bardzo odporna na ścieranie i ma niski współczynnik rozciągliwości.
  • fluorocarbonowa linka muchowa - jeden z najbardziej popularnych typów linek, przeznaczony zarówno do łowienia na muchy słodko- jak i słonowodne

Tippet: Znany również jako "bite taper", jest to część linki wędkarstwa muchowego, która jest przymocowana do końca muchy i odłamana, gdy ryba ją ugryzie. Tippet jest zazwyczaj wykonany z żyłki i ma różną grubość.

  • Istnieją dwa główne rodzaje tippetów: Fluorocarbon i monofilament. Żyłka fluorokarbonowa jest najsilniejszym typem żyłki, ale jest też najdroższa.

Inne wyposażenie: Istnieje kilka innych rzeczy, których będziesz potrzebował do łowienia na muchę, w tym muchy, etui na kołowrotek do łowienia na muchę, wodery do łowienia na muchę i/lub kamizelka do łowienia na muchę, a także siatka do łowienia na muchę i/lub torba do łowienia na muchę.

Techniki wędkarstwa muchowego w wodach słodkich

Spin Casting: Jest to styl rzucania muchy, w którym mucha jest wrzucana do wody pod kątem 90 stopni do ciała. Ten typ rzutu jest świetny dla początkujących, ponieważ jest łatwy do nauczenia, ale jest to mniej efektywny styl rzucania, ponieważ mucha będzie lądować w wodzie pod kątem od miejsca, w którym chcesz ją mieć.

  • False Cast: Fałszywy rzut jest powszechną techniką stosowaną w wędkarstwie muchowym, która służy do pomocy w cichym opadaniu linki muchowej do wody. Chcesz, aby Twoja linia muchowa tonie powoli tak, że nie alarmuje ryb, że jest tam. To może pomóc uniknąć płoszenia ryb, gdy po raz pierwszy przygotowuje się do rzutu. Fałszywe rzuty pozwalają na powolne przywrócenie luzu w lince, tak aby była gotowa do ponownego rzutu, kiedy chcesz ją wykonać.
  • Parallel Line: Jest to rodzaj rzutu w wędkarstwie muchowym, w którym rzucasz muchę równolegle do brzegu wody. Jest to doskonały rzut, gdy łowisz na płytkiej wodzie i nie chcesz zgubić swojej muchy w chaszczach lub podwodnych roślinach.

Techniki łowienia na muchę w słonej wodzie

Jak wspomniano powyżej, techniki łowienia na muchę w słonej wodzie są nieco inne niż w słodkiej. Na przykład, ryby w słonej wodzie są znacznie większe niż ryby słodkowodne i często są bardziej agresywne, więc musisz być przygotowany do rzucania dalej i łowienia w trudniejszych warunkach.

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie wędkarstwa muchowego w słonej wodzie jest zapoznanie się z rybami, które chcesz złowić oraz z najlepszymi czasami i warunkami połowu. Po opanowaniu podstaw słodkowodnego wędkarstwa muchowego i wiedzy o tym, jak prawidłowo rzucać i kołowrotek, można użyć tych samych umiejętności do połowów w słonej wodzie.

Kiedy już zdecydujesz się na rodzaj wędkarstwa muchowego, które chcesz robić, będziesz potrzebował sprzętu do wędkarstwa muchowego. Kołowrotki Fly Fishing i wędki Fly Fishing są w różnych stylach i rozmiarach, więc ważne jest, aby znaleźć odpowiedni dla Ciebie.

Pierwszym krokiem w znalezieniu odpowiedniego kołowrotka i wędki muchowej dla Ciebie jest zdecydować, czy chcesz otwartego lub zamkniętego kołowrotka. Otwarte kołowrotki są najlepsze dla słodkowodnych połowów muchowych, podczas gdy zamknięte kołowrotki są najlepsze dla słonowodnych połowów muchowych.

Wybierając wędkę, należy wziąć pod uwagę technikę połowu, rodzaj linki do połowu much i ryby, które będą celem. Należy również pamiętać, że wędki są zaprojektowane tak, aby były wrażliwe, więc nie chcesz iść zbyt ciężkie przy wyborze wędki.