Przewodnik po tym, jak wybrać kołowrotek wędkarskiKołowrotki są doskonałym uzupełnieniem wędki, ponieważ ułatwiają rzucanie, zmniejszają obciążenie rąk i ramion oraz sprawiają, że zwijanie ryby jest o wiele łatwiejsze. Jeśli niedawno zająłeś się wędkarstwem jako hobby lub po prostu chcesz poświęcić temu więcej czasu, inwestycja w dobrej jakości kołowrotek jest niezbędna. Bez wątpienia znacznie ułatwi ci to zadanie. Jednakże, przy tak wielu różnych kołowrotkach na rynku dzisiaj może być trudno wiedzieć, który z nich jest najlepszy dla Ciebie. Ważne jest również, aby wiedzieć, jakie cechy należy szukać przy zakupie kołowrotka, tak aby skończyć z jednym, który będzie trwał i nadal służyć Ci dobrze przez wiele lat. Więc jeśli jesteś gotowy, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak wybrać kołowrotek rybacki to czytaj dalej...

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kołowrotka

Istnieje wiele różnych czynników do rozważenia przy wyborze kołowrotka. Obejmują one rodzaj kołowrotka, rozmiar kołowrotka, materiały użyte, funkcje kołowrotka, łatwość użycia i cenę. W związku z tym należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy, które dotyczą wszystkich kołowrotków. Obejmują one -. Po pierwsze i najważniejsze, musisz upewnić się, że kupujesz kołowrotek, który jest dostosowany do rodzaju połowów, które będziesz wykonywać. To znacznie zmniejszy ryzyko, że kupisz niewłaściwy typ kołowrotka.

Po drugie, musisz upewnić się, że kupujesz kołowrotek, który ma odpowiednią wielkość szpuli. Zapewni to łatwe nawijanie żyłki na szpulę i zdejmowanie jej w razie potrzeby.

Po trzecie, należy upewnić się, że kołowrotek jest wykonany z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu kołowrotek będzie służył przez długi czas.

Różne rodzaje kołowrotków wędkarskich

Kołowrotki spinningowe - Znany również jako kołowrotek z otwartą twarzą, ten typ kołowrotka jest doskonały dla początkujących ze względu na swoją prostotę. Ponieważ kołowrotek jest całkowicie otwarty, są one również bardzo łatwe do czyszczenia i konserwacji. Ten typ kołowrotka najlepiej nadaje się do łowienia cięższymi przynętami lub zanętą.

  • Kołowrotki typu baitcasting - Kolejny typ kołowrotka z otwartą szpulą, ten kołowrotek ma równą szpulę i zamkniętą twarz, co czyni go świetnym dla początkujących. Kołowrotki typu Baitcasting są często używane do połowów w słonej wodzie ze względu na poziomą szpulę, która zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do kołowrotka.
  • Kołowrotki trollingowe - Ten typ kołowrotka najlepiej nadaje się do połowów dalekomorskich ze względu na duży trzpień. Trzpień to część kołowrotka, wokół której owija się żyłka. Dzięki temu żyłkę można łatwo zdjąć z kołowrotka i założyć z powrotem.
  • Kołowrotki spinningowe i baitcastingowe to najczęściej spotykane rodzaje kołowrotków wędkarskich. Każdy z nich ma jednak swoje własne odmiany, o których należy pamiętać przy wyborze kołowrotka.

Oszacuj swój poziom umiejętności

Jeśli jesteś początkujący i wciąż próbujesz poprawić swoje umiejętności rzucania i zwijania, to najlepiej wybrać kołowrotek spinningowy. Jest to spowodowane tym, że łatwiej jest kontrolować cięższy system hamulcowy. Gdy nabierzesz wprawy w łowieniu ryb, możesz przejść na kołowrotek baitcastingowy, który jest nieco bardziej zaawansowany.

Jeśli zamierzasz łowić w miejscach, gdzie jest dużo chwastów, skał lub innych zanieczyszczeń to najlepiej wybrać kołowrotek z hamulcem typu baitcasting. Dzięki niemu możesz swobodnie rzucać wokół śmieci bez ryzyka splątania żyłki. W przypadku kołowrotka spinningowego, możesz łatwo złapać wiele zanieczyszczeń w swoją linkę i ryzykować splątanie, co może być problematyczne w takich miejscach.

Jak często będziesz łowił?

Jeśli będziesz łowił regularnie, możesz rozważyć zakup kołowrotka średniej klasy. Tego typu kołowrotki są często mocniejsze, mają dłuższą żywotność i są wyposażone w części lepszej jakości.

Jeśli będziesz łowił tylko od czasu do czasu, to najlepiej wybrać kołowrotek z niższej półki. Tego typu kołowrotki są często tańsze, ale nadal doskonale sprawdzają się w sporadycznych połowach.

Dzieje się tak dlatego, że kołowrotki wędkarskie są zbudowane tak, aby wytrzymać tysiące godzin użytkowania. Jeśli nie planujesz łowić ryb bardzo często, to nie ma powodu, aby kupić kołowrotek, który będzie trwał przez lata i skończy się nieużywany.

Jest to prawdopodobnie najważniejsze pytanie przy podejmowaniu decyzji o tym, jaki kołowrotek kupić. Jeśli chcesz kupić wysokiej klasy kołowrotek, to prawdopodobnie będziesz musiał wydać całkiem sporo pieniędzy.

Jeśli jednak masz ograniczony budżet lub po prostu nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na kołowrotek, wtedy najlepiej wybrać kołowrotek z niższej półki. Chociaż nie są one tak trwałe lub wysokiej jakości, jak kołowrotek średniej lub wysokiej klasy, nadal wykonują doskonałą pracę.

Jeśli masz kilkaset dolarów do wydania na kołowrotek, to jesteś w stanie znaleźć szeroką gamę doskonałych kołowrotków, które będą trwać przez długi czas. Jeśli nie masz dużo pieniędzy, to będziesz musiał pójść na kompromis w kwestii jakości kołowrotka.

  • Długość uchwytu - Im dłuższy uchwyt, tym łatwiej jest zwinąć rybę. Jednak są inne rzeczy do rozważenia, takie jak to, jak wpłynie na odległość rzucania linii podczas korzystania z kołowrotka spinningowego.
  • Opór, jaki chcesz uzyskać - Opór to siła nacisku wywierana na szpulę, gdy ryba gryzie i jest zaczepiona. Jeśli lubisz łowić na żywą przynętę i nie chcesz zabijać ryb, wtedy będziesz chciał zmniejszyć siłę oporu.
  • Waga - Jeśli łowisz dużo w słonej wodzie i chcesz użyć większej przynęty lub zanęty, będziesz potrzebował cięższego kołowrotka. Dzięki temu ilość linki, którą masz w wodzie będzie ograniczona do minimum.