5 wskazówek dotyczących wędkarstwa rzutowego, których nauczył nas profesjonalistaCasting jest jednym z najtrudniejszych aspektów nauki wędkarstwa. Potrzeba cierpliwości, praktyki i wytrwałości aby to osiągnąć. Aby sprostać temu wyzwaniu, musisz zrozumieć akcję wędki, różne techniki rzucania, rodzaj przynęt, których potrzebujesz i jak czytać wodę. Jednak przy odpowiednim treningu i przygotowaniu, casting nie jest tak trudny jak się wydaje. Casting jest umiejętnością wyuczoną, której nie można nabyć z dnia na dzień. Wymaga regularnej praktyki, cierpliwości i wielu wskazówek od ekspertów. Casting jest bardzo ważną techniką w wędkarstwie, ponieważ jest to sposób, w jaki wędkarze wrzucają swoje linki do zbiorników wodnych, w których chcą łowić. Istnieje wiele sposobów rzucania linek wędkarskich, ale jeśli dopiero zaczynasz naukę, jak to zrobić, może być bardzo trudne. Aby pomóc Ci w tej podróży zebraliśmy 5 wskazówek dotyczących rzucania linek, które zostały przekazane przez profesjonalistów.

Zanim zaczniesz rzucać - co musisz wiedzieć?

Casting jest umiejętnością wyuczoną. Wymaga odpowiedniej techniki i praktyki. Zanim zaczniesz uczyć się różnych metod rzucania, upewnij się, że jesteś odpowiednio przygotowany. Załóż ubranie, w którym łatwo się poruszać, takie jak t-shirt, szorty i klapki. Unikaj ubrań, które mogą zaplątać się w haczyki kołowrotka wędkarskiego. Załóż również wygodne ubranie, abyś mógł skupić się na nauce umiejętności, nie będąc obciążonym przez ograniczającą odzież.

Ponadto, pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem podczas wiosennych i letnich miesięcy, ponieważ słońce jest bardzo szkodliwe dla skóry i może spowodować poważne oparzenia. Aby zapobiec urazom lub wypadkom, noś parę okularów przeciwsłonecznych, które chronią oczy przed szkodliwymi promieniami UV. I wreszcie, noś kapelusz, aby osłonić twarz i szyję przed szkodliwymi promieniami słońca.

Zacznij od podstaw

Jak już wcześniej wspomniano, casting jest umiejętnością wyuczoną. Dlatego należy ją wykonywać poprawnie od samego początku. Aby zacząć od podstaw, należy skupić się na uchwycie, postawie i ruchu wędki. Uchwyt powinien być wygodny, ale pewny. Powinieneś trzymać wędkę tak, jakbyś podawał jej rękę. Następnie postawa, upewnij się, że twoja górna i dolna część ciała są zrównoważone i zrelaksowane. I w końcu, ruch wędki powinien być płynny i gładki, podobny do rzutu spod pachy. Kiedy już opanujesz podstawy, możesz następnie przejść do bardziej złożonych technik.

Odpowiednia praca rąk

Nadgarstek i łokieć to dwie główne części ramienia, które są używane podczas rzutów. Podczas gdy nadgarstek jest używany do obracania kołowrotka i kontrolowania szybkości linii, łokieć jest używany jako punkt obrotu, aby skierować linię w kierunku, w którym chcesz. Dzieje się to jednak tylko wtedy, gdy zginasz łokieć podczas castingu. Jeśli trzymasz łokieć prosto podczas rzucania, siła linki pójdzie w kierunku ramienia i złamie ci rękę. Dlatego ważne jest, aby zgiąć łokieć podczas oddawania rzutu, aby skierować energię linki w pożądanym kierunku.

Ważne jest, aby utrzymać stały poziom nacisku na linię wędkarską. Jeśli opuścisz szczytówkę i linka będzie miała luz, ryby to wykryją i odpłyną. Jeśli natomiast utrzymujesz stały poziom nacisku na linkę, ryba popłynie w jej kierunku i złapie się w haczyk i kołowrotek. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy łowisz na bardziej płaskie linki, takie jak wahadłówki castingowe lub miękkie plastiki. Podczas rzucania tego typu przynęt należy utrzymywać stały nacisk na linkę, aby nie opadła ona do wody. Możesz to osiągnąć poprzez lekkie pochylenie się do przodu lub zgięcie kolan i utrzymywanie szczytówki wędziska skierowanej cały czas do góry.

Wcześniej mówiliśmy o tym, jak ważne jest zginanie łokcia podczas rzucania. Nie wspomnieliśmy jednak o tym, jak ważne jest, aby pozwolić nadgarstkowi wykonać pracę. Wielu wędkarzy popełnia błąd zbytniego zginania ramienia i obracania nadgarstka, zamiast pozwolić mu wykonać pracę. Kiedy nadgarstek wykonuje pracę, będziesz w stanie kontrolować prędkość linki i sprawić, że pójdzie ona w pożądanym kierunku. Jeśli jednak ramię obraca się, nie będziesz w stanie kontrolować prędkości linki i stracisz przynętę.

Magazynowanie energii za pomocą hiszpańskiego wiatraka

Hiszpański zwój jest bardzo dobrą techniką rzutową do łowienia w ciężkich osłonach, gdzie używasz ciężkich kołowrotków spinningowych i baitcastingowych. Jeśli jesteś w sytuacji, w której masz duży opór, musisz wyciągnąć wędkę w kierunku, w którym chcesz rzucić. Następnie należy użyć nadgarstka do zwijania linki, jednocześnie uginając kolana do tyłu. W ten sposób zmagazynujemy energię w wędce i kołowrotku, którą uwolnimy po wyprostowaniu kolan i odchyleniu wędki w kierunku, w którym chcemy rzucić.

Casting jest ważną umiejętnością do opanowania podczas wędkowania. Może być wyzwaniem, ale z odpowiednimi technikami i praktyką, każdy może go opanować. Aby zacząć od podstaw, upewnij się, że skupiasz się na uchwycie, postawie i ruchu wędki. Ponadto musisz zgiąć łokieć i pozwolić nadgarstkowi wykonać pracę. I w końcu, możesz zmagazynować energię za pomocą hiszpańskiego nawijania i uwolnić ją, gdy wyprostujesz kolana, aby przelecieć wędką w kierunku, w którym chcesz rzucić.