Przewodnik dla początkujących po zakupie wędki: Podstawy, które należy znaćJeśli kiedykolwiek wybrałeś się na ryby z przyjacielem lub członkiem rodziny, prawdopodobnie zauważyłeś, że mają oni swój własny, specjalny rodzaj sprzętu do połowu ryb. To dlatego, że wędkarstwo jest swoim własnym, wyjątkowym sportem i istnieją różne specjalistyczne narzędzia do jego uprawiania. Dobra wędka jest niezbędna, jeśli chcesz łowić ryby w stawie lub innym zbiorniku wodnym. Pozwala ona na łatwiejsze łowienie ryb, dając większy zasięg i odległość, dzięki czemu nie trzeba podchodzić tak blisko wody, jak bez niej. Wędkarstwo nie jest najtrudniejszym sportem, ale może być mylące dla ludzi, którzy nie robili tego wcześniej. Dlatego też w tym artykule pokażemy Ci jak kupić dobrą wędkę, aby Twój następny raz na rybach poszedł o wiele sprawniej niż pierwszy!

Czego szukać w dobrej wędce?

Akcja wędki - Najważniejszym aspektem wędki jest jej akcja. Wędki są zwykle opisywane przez ich akcję, przy czym każdy rodzaj nadaje się do innego typu połowów.

Finesse - Niektóre wędki są lepsze do łowienia finezyjnego, co oznacza używanie lekkich i delikatnych haczyków. Tego typu wędki są używane, gdy wędkarze chcą łowić mniejsze ryby, które są trudne do złowienia przy użyciu cięższego sprzętu. Z kolei wędki Power -power służą do połowu większych ryb, które chcemy jak najszybciej zwinąć. Są one zbudowane ze sztywniejszego, mocniejszego materiału, który może wytrzymać naprężenia większych ryb.

Casting Weight - ciężar rzutowy to waga kołowrotka w porównaniu do wagi ryby, którą próbujesz złowić. Jest to ważne, ponieważ chcesz dopasować ciężar wyrzutu kołowrotka do rodzaju ryby, którą próbujesz złowić.

Rodzaje wędek

Istnieje wiele rodzajów wędek, ale najczęstsze dla początkujących są spinningowe i przynętowe. Wędki spinningowe są zazwyczaj używane do połowów słodkowodnych, podczas gdy wędki bait castingowe są używane do połowów słonowodnych.

Spinning Rod - Wędka spinningowa to rodzaj wędki z przymocowanym do niej kołowrotkiem. Jest on powszechnie stosowany do połowu ryb słodkowodnych, takich jak basy i pstrągi. Wędka spinningowa ma elastyczną końcówkę, pozwala na zarzucanie i zwijanie linki.

Bait Casting Rod - bait casting rod jest podobny do spinningu w tym, że jest używany do kołowrotka w rybach, ale jest inny w tym, że jest bardziej sztywny i nie ma kołowrotka dołączonego do niego. Ze względu na fakt, że kołowrotek nie jest przymocowany do wędki, wędka bait casting jest lepszy do połowu ryb, które są głębiej w wodzie, takich jak bluefish, makrela lub tuńczyk.

Jak wybrać odpowiedni ciężar wędki?

Jeśli chcesz łowić mniejsze ryby, poszukaj lżejszej wędki. Jeśli chcesz łowić większe ryby, wtedy cięższa wędka będzie lepsza. Waga wędki zależy od kilku czynników, w tym od gatunku ryby, którą chcesz złapać i rodzaju wody, w której łowisz. Jeśli chodzi o gatunki ryb, będziesz chciał użyć lżejszej wędki, jeśli idziesz po mniejsze gatunki, takie jak bluegill lub crappie, a cięższa wędka, jeśli idziesz po większe ryby, takie jak walleye lub bass. Jeśli chodzi o rodzaj wody, lżejsza wędka będzie działać lepiej w wodzie, która jest płytsza, podczas gdy cięższa wędka będzie lepsza w wodzie, która jest głębsza.

Jak wybrać odpowiednią długość wędki?

Długość wędki może wahać się pomiędzy 7 a 9 stóp, ale odpowiednia długość dla ciebie będzie zależała od twojego typu ciała i rodzaju ryb, które zamierzasz łowić. Krótsza wędka będzie lepsza dla niższej osoby łowiącej mniejsze ryby, natomiast dłuższa dla wyższej osoby łowiącej większe ryby. Jeśli nie jesteś pewien, która długość będzie dla Ciebie najlepsza, zawsze możesz poprosić lokalny sklep wędkarski o sugestie.

Co jest lepsze, Przynęta czy Hak?

Wybierając przynętę do użycia podczas połowów, masz możliwość użycia haczyka lub nieużywania przynęty w ogóle. Użycie haczyka oznacza, że będziesz musiał zwinąć rybę, co może być nieco trudniejsze niż zwykłe zwinięcie przynęty. Haki są lepsze, gdy próbujesz złapać większe ryby, podczas gdy używanie bez przynęty jest lepsze, gdy próbujesz złapać mniejsze ryby. Brak przynęty jest również lepszy podczas połowów w słonej wodzie, ponieważ użycie przynęty może spowodować zaplątanie się ryby w linkę.

Istnieje wiele czynników do rozważenia przy zakupie wędki, w tym akcja, długość i waga. Jeśli chcesz odnieść sukces w wędkarstwie, ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj wędki, a także odpowiednią wagę, długość i przynętę. Powodzenia na następnej wyprawie wędkarskiej z nową wędką! Nie zapomnij również o zabraniu przekąsek. Łowienie ryb może być sporym przedsięwzięciem, ale jest tego warte, gdy w końcu uda Ci się złapać tę wielką rybę. Będziesz miał coś wspaniałego do dzielenia się z przyjaciółmi, i będziesz miał historię do opowiedzenia na lata!