Jak wybrać spławiki wędkarskie: Ostateczny przewodnikSpławiki wędkarskie są niezbędnym elementem wyposażenia każdego wędkarza. Są świetnym sposobem na oznaczenie przynęty podczas łowienia z brzegu i mogą być również używane jako sztuczne przynęty. Są one dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, ale wszystkie służą temu samemu celowi - sprawiają, że spławik jest łatwy do zauważenia i pomaga w jego ponownym odnalezieniu. Zebraliśmy ten szczegółowy przewodnik po tym, jak wybrać spławiki wędkarskie, abyś mógł dokonać właściwego wyboru przy następnym zakupie nowego zestawu. Istnieje kilka różnych opcji, z których każda ma swoje zalety i wady. Przy wyborze jak wybrać spławiki wędkarskie, ważne jest, aby zrozumieć, co oferują i który typ będzie najlepiej odpowiadał Twoim indywidualnym potrzebom.

Co to są spławiki wędkarskie?

Spławiki wędkarskie to w zasadzie markery, dzięki którym łatwo zauważyć, kiedy ryba wzięła przynętę. Są one dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, a każdy z nich ma swój własny zestaw zalet i wad. Główne rodzaje spławików wędkarskich to

 • Bobbery - zwane również Dead Hook Float Fishing. Są one najprostszym rodzajem spławików wędkarskich. Mały odcinek linki jest przywiązany do bobbera, który siedzi na powierzchni wody.
 • Cork- Screw Floats - Te spławiki wędkarskie są podobne do bobberów, ale zamiast sztywnej sekcji mają elastyczny drut. Dzięki temu spławik może się zginać i opadać z prądem, co czyni je idealnymi do łowienia w silnych prądach.
 • Cork Floats - Są to rodzaje spławików korkociągowych. Zostały zaprojektowane tak, aby woda przepływała przez nie, a nie przez ich górną część, dzięki czemu nie przeszkadza ona przynęcie.
 • Drift Floats - Te spławiki wędkarskie są zaprojektowane tak, aby poruszać się z prądem, a nie pod prąd. Są one dostępne w różnych kształtach, w tym szpulki, korki i korkociągi.

Rozróżniaj rodzaje spławików wędkarskich

 • Bobbery - zwane również Dead Hook Float Fishing. Są najprostszym rodzajem spławików wędkarskich. Do bobbera przywiązuje się mały odcinek żyłki, który siedzi na powierzchni wody.
 • Cork- Screw Floats - Te spławiki wędkarskie są podobne do bobberów, ale zamiast sztywnej sekcji mają elastyczny drut. Dzięki temu spławik może się zginać i opadać z prądem, co czyni je idealnymi do łowienia w silnych prądach.
 • Cork Floats - Są to rodzaje spławików korkociągowych. Zostały zaprojektowane tak, aby woda przepływała przez nie, a nie przez ich górną część, dzięki czemu nie przeszkadza ona przynęcie.
 • Drift Floats - Te spławiki wędkarskie są zaprojektowane tak, aby poruszać się z prądem, a nie pod prąd. Występują w różnych kształtach, w tym szpulki, korki i korkociągi.
 • Cork-Float - Są one podobne do korków, ale mają metalowy pierścień na dole. Są one przeznaczone do siedzenia na powierzchni przez siebie.
 • Lead-head Cork-float - Te spławiki wędkarskie łączą w sobie pływak z korka z ołowianą główką na dole. Ołów działa jak ciężarek, pomagając spławikowi osiąść na dnie.

Spławiki dla wędkarzy brzegowych

 • Cork- Screw Floats - Są one doskonałym wyborem spławików dla wędkarzy łowiących z brzegu, ponieważ są bardzo łatwe w regulacji i mogą zatonąć na pożądanej głębokości. Są również bardzo dobrze widoczne na powierzchni i idealnie nadają się do stosowania z riggerami.
 • Cork Floats - Są doskonałe do stosowania w jeziorach o ograniczonym prądzie. Są zaprojektowane tak, aby siedzieć na powierzchni i są łatwiej widoczne z brzegu niż inne rodzaje spławików.

Spławiki dla wędkarzy łowiących z łodzi

 • Lead-head Cork-float - Te spławiki wędkarskie są zaprojektowane tak, aby siedzieć na powierzchni wody, co czyni je idealnymi do stosowania na łodziach, gdzie powierzchnia jest często pokryta wodą. Są one często używane do połowu bassów.
 • Cork- Screw Floats - Te spławiki wędkarskie są świetne do łowienia z łodzi, ponieważ są mocne i mogą z łatwością przyjąć obciążenie zahaczonej ryby.
 • Cork Floats - Są one również idealne do stosowania podczas wędkowania z łodzi. Są zaprojektowane tak, aby siedzieć na powierzchni i są łatwe do zobaczenia.

Możesz znaleźć duży wybór spławików wędkarskich online lub w lokalnym sklepie wędkarskim. Niektóre sklepy internetowe mogą mieć większy wybór niż ten, który znajdziesz w sklepie stacjonarnym, co czyni je dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz wypróbować kilka różnych typów.

Sklepy wędkarskie często mają mniejszy wybór, ale możesz zapytać, jakie typy są najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb. Wiele miejsc pozwala na wypróbowanie różnych typów spławików wędkarskich, dzięki czemu można sprawdzić, który z nich najlepiej leży w dłoni.

Ile kosztują?

Spławiki wędkarskie mogą wahać się w cenie od kilku dolarów za pojedynczy spławik do ponad 100 dolarów za specjalnie zaprojektowany spławik do łodzi.

Wiele spławików wędkarskich jest niedrogich i możesz być w stanie znaleźć kilka w lokalnym sklepie z artykułami wędkarskimi za mniej niż 5 dolarów. Jednak jeśli kupisz specjalistyczny spławik od znanej marki, takiej jak Shakespeare lub Daiwa, możesz spodziewać się, że zapłacisz więcej.

Specjalistyczne pływaki do połowu łodzi mogą kosztować ponad 100 dolarów i są przeznaczone do długotrwałego użytkowania. Często można znaleźć duży wybór pływaków rybackich online, a wiele sklepów wysyła swoje produkty za darmo.

Spławiki wędkarskie są niezbędnym elementem wyposażenia każdego wędkarza. Są świetnym sposobem na oznaczenie przynęty podczas łowienia z brzegu, a także mogą być używane jako sztuczne przynęty. Występują w różnych kształtach i rozmiarach, ale wszystkie służą temu samemu celowi - sprawiają, że spławik jest łatwy do zauważenia i pomaga w jego ponownym odnalezieniu.

Zebraliśmy ten szczegółowy przewodnik, jak wybrać spławiki wędkarskie, abyś mógł dokonać właściwego wyboru przy następnym zakupie nowego zestawu. Istnieje kilka różnych opcji, z których każda ma swoje zalety i wady. Wybierając jak wybrać spławiki wędkarskie, ważne jest, aby zrozumieć, co oferują i który typ będzie najlepiej odpowiadał Twoim indywidualnym potrzebom.